Registrace | Zapomenuté heslo

Zvracení neboli takzvané ublinkávání v kojeneckém věku – je normální?
27. 02. 2015

Maminky určitě vědí, co takové ublinkávání znamená. U novorozenců a malých kojenců je to celkem častá záležitost. Miminka totiž mají na rozdíl od starších dětí a dospělých hodně volný svěrač mezi žaludkem a jícnem. Proto se jim po jídle může část žaludečního obsahu snadno vrátit zpátky do jícnu a následně do pusy.

Za ublinkáváním někdy stojí taky zvýšený objem vzduchu v žaludku, který může miminko spolykat při kojení. Kromě zvracení pak nezřídka vede i ke zvýšené plynatosti ve střevech.

Blinkání se dá aspoň částečně omezit několika opatřeními. První a nejdůležitější je děti nepřekrmovat. Měly by dostávat najíst v kratších intervalech a po menších dávkách. Během krmení nechte miminko minimálně dvakrát odříhnout – nejprve hned po několika minutách a pak ještě jednou o něco později. Miminkům, která mají tendenci hltat, klidně dopřejte čas na odříhnutí víckrát. Po krmení by děťátko mělo mít klid. Ideální je nechat ho co nejdéle ve svislé poloze. Pokud jej po jídle ukládáme do postýlky, někteří pediatři doporučují podložit mu hlavičku tak, aby ji mělo výš než zadeček a nohy.

Když miminko po krmení ublinkává, ale jinak prospívá a nemá žádné jiné zdravotní problémy, není se čeho obávat. Nebezpečí hrozí, když začne ztrácet na váze nebo se k ublinkávání přidá průjem, pak je nezbytné okamžitě navštívit lékaře.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum