Registrace | Zapomenuté heslo

Zavádění příkrmů – kdy a co miminku podávat?
19. 11. 2014

Zavádění dětských příkrmů je dlouhý a pomalý proces. Postupně miminku přidáváme do jídelníčku různé druhy potravin a sledujeme, jak na kterou reaguje. S přikrmováním bychom ale neměli začínat dřív, než po ukončení 4. měsíce věku. Do této doby by děti měly přijímat pouze mateřské mléko nebo kojeneckou mléčnou výživu.

Příliš brzké, ale i příliš pozdní podávání příkrmů spojují někteří odborníci s vyšším rizikem rozvoje alergií. Z toho důvodu bychom děti měli začít přikrmovat nejpozději po dosažení 6. měsíců. V první fázi by příkrm neměl nahradit celou jednu dávku kojení nebo kojenecké výživy. Děti je potřeba s novými potravinami nejdřív seznámit, protože zatím nevíme, zda nejsou na některou z jejich složek alergické. I proto se někdy tato fáze přikrmování označuje jako imunologické okno. Je to totiž optimální doba pro navození imunitní tolerance. Dětský organismus by se během ní měl naučit přijímat cizorodé látky bez alergické reakce.

Jako první příkrm obvykle pediatři doporučují mix vařených brambor a mrkve v množství dvou až tří lžiček. Lžičku podáváme miminku tak, aby na ni vidělo. Pokládáme ji na střed nebo mírně ke kořeni jazyka, aby zafungoval polykací reflex. Pokud dítě příkrm nechce, rozhodně mu ho nevnucujeme. Stejně tak ho nenutíme dojídat, pokud už nechce. Mohlo by totiž začít příkrmy dlouhodobě odmítat nebo začít zvracet.

Velmi pozvolna můžeme do příkrmů přidávat i jiné druhy zeleniny, libové maso nebo vařené vajíčko. Z ovoce jsou pro první příkrmy nejvhodnější banán a jablko. Příkrmy si můžete připravovat sami doma, ale na trhu už je i celá řada hotových výrobků. Pokud dítěti dáváte domácí příkrmy, v žádném případě je nepřislazujte cukrem, nepřisolujte je, ani nepoužívejte jiná dochucovadla. A hlavně nezapomeňte, že každé miminko je jiné. To, co fungovalo v jiných rodinách, nebo co se doporučuje na internetu, nemusí zrovna chutnat nebo vyhovovat vašemu miminku. V případě jakýchkoliv pochybností je nejlepší se poradit se svým ošetřujícím pediatrem. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum