Registrace | Zapomenuté heslo

Moje tělo, moje zdraví

Zánět středního ucha nemusí potrápit jen děti, ale i dospělé
16. 02. 2015

Nepříjemný zánět středního ucha postihuje děti mnohem častěji než dospělé. Je to proto, že děti mají kratší a lépe přístupnou Eustachovu trubici, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem. Infekce se proto u dětí a kojenců přesune z nosohltanu do středního ucha snáz než u dospělých. To ale neznamená, že by se zánět středního ucha vyhýbal dospělým úplně. Jen není tak častý.

Zánět středního ucha často vzniká při nachlazení a rýmě. Infekce z nosohltanu se totiž může Eustachovou trubicí dostat do středouší, kde způsobí zánět sliznice. V malém prostoru středního ucha se pak hromadí hnis nebo hlen, který nemůže řádně odtékat. Ušní bubínek se napíná pod tlakem nahromaděné tekutiny, což je velice bolestivé. Úleva nastává až tehdy, když lékař bubínek propíchne a hnis vyteče. Někdy bubínek praskne samovolně ještě před zásahem lékaře.

Akutní zánět středního ucha se objeví náhle. Příznakem je pocit zalehlého ucha a pulsující bolest, která se stupňuje. Často se problém objeví v noci, protože při poloze v leže se infekce snáz přesunuje do ucha. U malých dětí, které ještě neumí mluvit, poznáme přítomnost zánětu podle toho, že bývají plačtivé a na ucho nebo jeho okolí si neustále sahají. Dalšími projevy bývají zvýšená teplota a přechodné zhoršení sluchu. Okolí ucha může být citlivé a oteklé.

Při podezření na zánět středního ucha je nezbytné ihned navštívit lékaře. Pokud doktor zjistí, že se jedná o bakteriální zánět ucha, obvykle propíchne ušní bubínek a naordinuje antibiotika. Pokud je zánět nehnisavý, tak se antibiotika neaplikují. V obou případech je nutné udržovat ucho čisté, proto se doporučuje vyplachovat ho borovou vodou. Úlevu od bolesti přináší také teplo. Vhodné je přikládat na ucho nahřátý suchý ručník nebo speciální termopolštářek. 

Klíčové je nenechat do ucha vstoupit další infekci. Malým dětem se proto musí odsávat hlen z nosu a starší děti a dospělí by měli co nejvíc smrkat. Doporučuje se aplikovat nosní kapky, zvýšit příjem vitaminu C, hodně pít a chránit ucho před průvanem.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum