Registrace | Zapomenuté heslo

Moje tělo, moje zdraví

Zajímavosti o krevních skupinách
09. 02. 2015

Věděli jste, že celosvětově nejrozšířenější krevní skupinou je 0+? V České republice má ale nejvíc lidí skupinu A+. Jako takzvaný univerzální dárce krve, jehož krevní transfúzi mohou přijmout lidé všech krevních skupin, je označován člověk s krevní skupinou 0-. 

Víte, jakou máte krevní skupinu? Pokud ne, je lepší to pro případ nehody či jiné výjimečné situace vědět. Jako první popsal všechny čtyři krevní skupiny český lékař Jan Janský, a to už v roce 1907. Krevní skupiny jsou nejdůležitější krevně skupinový systém červených krvinek. Rozdělení krevních skupin musí být při krevních transfúzích bezvýhradně respektováno, protože v opačném případě je příjemce nevhodné krevní skupiny ohrožen na životě.

Je to proto, že každá krevní skupina v sobě obsahuje přirozené protilátky proti znakům jiných skupin. Například krev skupiny A obsahuje protilátky anti-B, skupina B protilátky anti-A, skupiny 0 protilátky anti-A i anti-B a jediná skupina AB je bez protilátek. Lidé s krevní skupinou AB proto mohou přijmout krev libovolného dárce.

Krevní skupina se dědí. Od každého z rodičů získává dítě polovinu genetické výbavy a v případě krevní skupiny je důležité to, který gen je silnější. Gen krevní skupiny matky a gen krevní skupiny otce se mezi sebou zkříží. Mohou tak vzniknout čtyři možné kombinace krevní skupiny dítěte. Pohlaví dítěte při dědičnosti krevní skupiny nehraje vůbec roli.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum