Registrace | Zapomenuté heslo

Výhody a nevýhody nošení dětí v šátku
14. 01. 2015

V posledních letech stále častěji potkáváme maminky a tatínky, kteří děti místo v kočárku nosí ve speciálním šátku přímo na těle. Zastánci používání šátků tvrdí, že miminko se tak cítí víc v bezpečí než v klasickém kočárku a že používání šátku umožňuje lepší budování vzájemné psychické vazby mezi novorozeným dítětem a rodiči. Jaké jsou výhody takzvaného šátkování? A na co si dát pozor, abyste neublížili sobě nebo dítěti? 

Odborné stanovisko k nošení dětí v šátku vydala už před třemi lety Česká pediatrická společnost. Jako jasná pozitiva vnímají pediatři to, že nošené děti bývají klidnější a méně pláčou. Díky těsnému kontaktu s rodičem totiž dochází k bezprostřednímu ukojení jejich potřeb. Děti cítí tělesné teplo, slyší tlukot srdce a dech rodiče, vnímají jeho rytmické pohyby při chůzi. To všechno děti uklidňuje a dělá jim to dobře. Děti v šátku mají lepší rozhled než děti ležící v kočárku a díky tomu se dřív socializují a jejich psychický vývoj může postupovat rychleji.

Negativa, která může šátkování přinést, jsou spojena hlavně s tím, že dítě je v šátku uvázáno špatně. Pokud se tedy rodiče rozhodnou pro nošení dětí v šátku, měli by se správně naučit úvaz. Ideální je se přihlásit na krátký kurz, kde vás odborníci v jednotlivých typech úvazů a jejich vázání vyškolí. Důležité je mít na paměti, že děti by se neměly v šátku nosit celý den, ale pouze několik hodin. Je důležité, aby část dne ležely, popřípadě seděly a měly tak možnost i jiného druhu pohybu než mají v šátku.

Jak ve svém stanovisku píše Česká pediatrická společnost, nošení dětí v šátku nemůže sloužit k cílené podpoře  psychomotorického vývoje dětí. Jedná se pouze o jednu z forem praktického transportu kojenců a malých dětí, která podporuje těsný vztah matka - dítě či otec – dítě. V psychickém a pohybovém vývoji ale šátkování nemůže nahradit rozvoj spontánních pohybových funkcí. Možné negativní dopady na vývoj dětské páteře, pánve a kyčlí nebyly u šátkování nikdy přesvědčivě prokázány. Opět je ale nutné zdůraznit, že je nutné dbát na to, aby miminko bylo v šátku uvázáno správně! 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum