Registrace | Zapomenuté heslo

Psychika v těhotenství dokáže potrápit
20. 10. 2014

Kromě řady fyzických změn přináší těhotenství i velké psychické výkyvy. Nastávající maminka se musí vypořádat s hormonálními změnami, které mají vliv i na duševní stav. Mohou přijít také obavy z nové situace, která nastane po narození dítěte, strach z toho, zda bude dítě zdravé a zda se o něj matka zvládne správně postarat. Jaké jsou ty nejčastější psychické potíže, se kterými se v těhotenství můžeme setkat? 

Každá žena je jiná a také každé těhotenství probíhá za naprosto specifických podmínek. I proto se někdy pocity a nálady budoucích maminek velmi liší. Některé mají pocit, že je těhotenství zklidnilo, začaly problémy řešit s větším nadhledem a staly se vyrovnanějšími osobami. Jiné ženy naopak popisují, že v těhotenství začaly být lítostivé, plačtivé a případně se začaly nepřiměřeně obávat o zdraví svých blízkých a hlavně o zdraví nenarozeného dítěte. Velká část těhotných si stěžuje i na to, že místo aby je těhotenství zklidnilo, staly se výbušnější a emočně labilnější. Těhotenství tedy má na psychiku velký vliv, ale u každé ženy se mohou tyto změny projevovat trochu jinak. Přesto se dá s univerzální platností říct, že psychické rozpoložení v těhotenství a v raném stádiu mateřství má vliv nejen na psychickou kondici dítěte, ale také na jeho budoucí vztah s matkou. Proto je důležité, aby se žena v těhotenství cítila co nejpříjemněji a aby negativních emocí prožívala co nejméně.

I když se pocity konkrétních žen mohou lišit, první trimestr je obvykle u většiny těhotných obdobím zvýšené psychické rozladěnosti. Nastávající maminka si teprve uvědomuje, že se v ní vyvíjí nový život a zvyká si na svou novou životní roli. Může proto pociťovat strach, že narozené dítě naruší její dosavadní styl života a případně může řešit, jak novorozenec zasáhne do jejího stávajícího partnerského života. V druhém trimestru se hormonální hladina vyrovnává a těhotná žena se začíná cítit ve své nové situaci jistější. Často proto tahle doba bývá nejklidnější fází těhotenství, kdy se dostavují pocity hrdosti a radostného očekávání. Nastávající maminky někdy mluví o zvýšené potřebě hledat co nejvíc informací o dětech a jejich světě.

Ke konci těhotenství se však znovu dostavuje psychická rozladěnost a horší nálada. Svou roli hraje zvyšující se fyzická únava, zhoršená možnost pohybu, někdy i potíže se spánkem. Řada maminek tvrdí, že poslední týdny těhotenství jim připadaly nekonečné. Zároveň přichází obavy z porodu, z porodních bolestí a případně z neznámého prostředí porodnice a možných komplikací. Psychologové připomínají, že v těhotenství je pro duševní stav ženy klíčová všestranná podpora nejen od partnera ale také od vlastní matky. Pokud budoucí mamince taková podpora chybí, je pro ni situace samozřejmě těžší. Roli partnera nebo matky by pak měla aspoň částečně suplovat jiná blízká osoba – například sourozenec nebo kamarádka. Sdílení zkušeností a možnost promluvit si o svých pocitech jsou totiž v případě psychických výkyvů v těhotenství tím nejlepším způsobem, jak tyto obtíže nebo obavy zmírnit. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum