Registrace | Zapomenuté heslo

První rýma - jak ji léčit a proč ji hned neodsávat?
15. 12. 2014

Pro dospělé je rýma celkem banální, i když nepříjemná zdravotní potíž. U nejmenších miminek se ale jedná o vážnější záležitost. Novorozenci totiž dýchají hlavně nosem. Dýchání ústy zatím moc dobře neumí, a protože nedokážou smrkat, je pro ně ztížení průchodnosti nosu nejen nepříjemné, ale může je i značně vysilovat. Jak si poradit s první rýmou? 

Důležité je nepřehánět to hned zpočátku s odsávačkou. Kromě toho, že je odsávání rýmy pro miminka extrémně nepříjemné, může příliš časté používání odsávačky potíže ještě zhoršit. Nosní sliznice totiž reaguje na mechanické dráždění zduřením a zvýšením tvorby hlenu. Víc hlenu, znamená vyšší potřebu ho odsávat a kvůli tomu se můžete dostat do nikdy nekončícího kolotoče, který potíže nijak nevyřeší. Odsávat by se tedy mělo až v případě, že se nos nepodaří zprůchodnit pomocí kapek nebo zvlhčeného vzduchu. O tom, kdy už použít odsávačku a kdy ještě počkat, je nejlepší se poradit s ošetřujícím dětským lékařem.

Pro nemocného kojence rozhodně nejsou vhodné jakékoli nosní kapky, které zrovna doma máme. S výběrem vhodných kapek pro nejmenší miminka by nám měl poradit lékař nebo aspoň lékárník. Kapky do nosu by se ale neměly používat delší dobu, protože při dlouhodobém užívání mohou mít negativní vliv povrch nosní sliznice. Jestliže tedy rýma neustupuje ani po podávání kapek, poraďte se s pediatrem o jiném léčebném postupu.

Miminko s rýmou by mělo pobývat v dostatečně vlhkém prostředí, což zvlášť teď v topné sezóně může být problematické. Na topení proto dejte vlhké ručníky, zkuste nechat na plotně odpařovat Vincentku a nezapomeňte větrat. Někteří lékaři doporučují, abyste se miminko pokusili co nejvíc rozveselit, pokud je to tedy ještě v jeho stavu možné, protože při projevech radosti a smíchu dochází k častějšímu odkašlávání a samovolnému vyfrkávání rýmy. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum