Registrace | Zapomenuté heslo

Moje tělo, moje zdraví

První pomoc - znáte její základy?
08. 12. 2014

Kromě toho, že je z lidského hlediska jasné, že by si lidé měli pomáhat, tak je povinnost poskytnout první pomoc zakotvená i v právním řádu. Její neposkytnutí se považuje za trestný čin. Nejdůležitější je při první pomoci rychlost, i malé zaváhání může být fatální. Jak jste na tom se znalostmi první pomoci vy? 

Ze statistik české záchranné služby vyplývá, že při život ohrožující příhodě, kdy dojde u postiženého k zástavě krevního oběhu, zbývá na záchranu jeho života pouze několik minut. Mozkové buňky začínají velmi rychle odumírat. Do deseti minut jsou už zpravidla tak poškozeny, že i v případě záchrany života jsou následky obrovské. I proto je důležité znát aspoň základy první pomoci a vědět, jak v takové situaci reagovat. Pokud nemáte o první pomoci vůbec žádné ponětí, je nejlepší se přihlásit na některý z kurzů, které pořádá Červený kříž. Fungují jak kurzy pro dospělé, tak pro děti.

Forma první pomoci se pochopitelně liší podle toho, v jaké situaci a v jakém stavu se zraněný nachází. V případě, že má postižený masivní vnější krvácení, musíme jej co nejrychleji zastavit. Pokud nemáme sterilní gázu, stačí gumové rukavice a stlačení rány prsty. Když je zranění na některé z končetin, zvedneme ji nad úroveň srdce a aplikujeme tlakový obvaz.

Musíme také ihned zjistit, zda je postižený při vědomí a dýchá. Pokud ne, tak ho položíme na tvrdou podložku, uvolníme mu dýchací cesty a okamžitě zavoláme záchrannou službu. Po přivolání záchranky zahájíme oživování – 30x stlačíme hrudník a 2x vdechneme zraněnému do úst. V poměru 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy pokračujeme až do příjezdu lékaře, nebo do té doby, než postižený začne sám dýchat. U dětí nejprve začneme s oživováním a záchranku voláme až po jedné minutě. Pokud člověk sám dýchá, ošetřili jsme mu krvácející zranění, ale zůstává v bezvědomí, uložíme ho do stabilizované polohy a počkáme na příjezd záchranné služby.

Pokud si ovšem nejste svými znalostmi první pomoci úplně jistí a máte chytrý telefon, můžete si do něj zdarma stáhnout aplikaci Červeného kříže. Ta obsahuje návodná videa, interaktivní kvízy a postupy první pomoci vysvětlené krok za krokem. Telefon noste stále u sebe. V případě nouze z něj nejen zavoláte záchranku, na linkách 155 nebo 112 vás budou vyškolení pracovníci na dálku při poskytnutí pomoci instruovat.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum