Registrace | Zapomenuté heslo

Moje tělo, moje zdraví

Proč nás bolí hlava?
18. 02. 2015

V mozku nejsou receptory bolesti, proto ji nemůže cítit. Nepříjemné vjemy obecně označované jako bolesti hlavy mají původ většinou v podráždění nervů, které provázejí cévy vedoucí dovnitř lebky. Příčina bolesti hlavy proto může být jak uvnitř lebky, tak i v jiné části těla. Často souvisí s problémy s páteří nebo s přetížením některých zádových svalů. 

Únava, stres, vyčerpání organismu, nedostatek spánku, nedostatečný příjem tekutin, ochablé zádové svalstvo. To jsou nejčastější příčiny opakovaných bolestí hlavy. Pokud jimi trpíte často, zkuste během dne vypít víc čisté vody. Jen mírná dehydratace totiž dokáže způsobit podobné zdravotní problémy. Další z častých příčin je nesprávné držení těla a ochablé zádové svaly. S nápravou tohoto nedostatku může pomoci zkušený fyzioterapeut. Ukáže vám vhodné cviky a upraví třeba i nesprávnou polohu těla při práci s počítačem nebo během spánku.

Bolest hlavy máme tendenci podceňovat a obvykle ji nebereme jako závažný zdravotní problém. V některých případech ale může signalizovat skutečně vážný zdravotní stav. Lékaře určitě navštivte, pokud se bolest objeví náhle a je nezvykle intenzivní. Zpozornět byste měli také v případě, že se tato intenzivní bolest objevila až ve vyšším věku, přičemž jste na ni nikdy předtím netrpěli. Okamžité lékařské ošetření je nutné, doprovází-li bolest hlavy další potíže jako zvracení nebo omezení hybnosti některé části těla. Odborníka samozřejmě ihned vyhledáme, když se bolest hlavy objeví po utrpění byť i zdánlivě banálního úrazu hlavy. Ve všech těchto případech totiž může jít například o nádor, vnitřní krvácení nebo poruchu oběhu krve.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum