Registrace | Zapomenuté heslo

Porodní plán – co a jak do něj napsat?
01. 08. 2014

Porodní plán je písemný seznam, ve kterém nastávající maminka shrne své požadavky a přání týkající se porodu. Může do něj mj. napsat, zda souhlasí s případným použitím tišících prostředků, jako je epidural, nebo v jaké poloze chce rodit. Při sestavování takového plánu je ale dobré dodržovat určité zásady. 

Jak by měl porodní plán vypadat?

Porodní plán by měl být srozumitelný a přehledný. Je vhodné ho zkonzultovat s porodní asistentkou, popř. ošetřujícím gynekologem, aby všechna přání a požadavky v něm byla reálně uskutečnitelná v praxi. Ideální je, pokud nastávající maminka se svým porodním plánem seznamí také osobu, která jí bude u porodu doprovázet – v případě, že nebude maminka moci komunikovat, může její doprovod vysvětlit lékařskému perosnálu případné nejasnosti.

Kdy ho odevzdat?

Porodní plán je třeba zkonzultovat se zařízením, ve kterém chcete rodit. Ne všechna pracoviště totiž mají s porodními plány zkušenosti nebo jsou jim zcela nakloněna. Vzhledem k tomu, že dnes maminek, které mají jasnou představu o porodu přibývá, rostou i zkušenosti lékařů a sestřiček s porodními plány. Porodní plán by měl být odevzdán v porodnici cca 1 – 2 měsíce před plánovaným porodem.

Co by měl obsahovat?

Pro přehlednost je dobré sepsat plán v bodech, které pokrývají celý průběh porodu a následnou péči o novorozené miminko. Mezi některé informace, které je dobré v něm uvést, patří například tyto:

Kdo chcete, aby byl přítomen u porodu? Otec dítěte, rodinný příslušník, kamarádka…

Jaké tišící prostředky jsou pro vás přijatelné? Epidural, jiné prostředky nebo vůbec žádné?

Je pro vás přijatelné urychlení porodu a popř. jakými metodami?

Jaký způsob anestezie si přejete použít v případě porodu císařským řezem?

V jaké poloze byste si přála rodit?

Chcete při porodu použít nějaké speciální pomůcky?

Kdy si přejete přestřihnout pupečník a přejete si, aby jej přestřihla doprovázející osoba?

Přejete si samovolný porod placenty?

Důležité je, zkonzultovat své požadavky a přání v porodnici s dostatečným předstihem. Pokud zařízení není ochotné vyjít nastávající mamince vstříc v pro ni důležitých aspektech, je vhodné zvážit, zda si pro porod nevybrat jiné místo. Porod je jedním z nejdůležitějších zážitků nejen v životě, a proto je důležité, aby si ho nastávající maminka prožila pokud možno co nejvíc v souladu se svými představami.

 

 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum