Registrace | Zapomenuté heslo

Poporodní deprese je normální zdravotní problém a není proč ji tajit
25. 08. 2014

Narození miminka je obecně považováno za jeden z nejšťastnějších okamžiků v lidském životě. U řady novopečených maminek to tak ale vůbec být nemusí. Prudký pokles hormonálních hladin po porodu a stres spojený s porodem a s následnou péčí o novorozence může u některých žen vyvolat těžké psychické problémy. Poporodní deprese je při tom problém, který se dá s pomocí odborníků velmi dobře řešit. 

Depresivní porucha se při tom často může objevit už během těhotenství. Údajně až 20 % nastávajících maminek se v některé z fází těhotenství setkává s jejími příznaky. Kulminací pak může být právě těžší depresivní stav po porodu. Odborníci proto připomínají, že důležité je vyhledat pomoc už při prvním podezření na psychické problémy. Bohužel duševní nemoci a psychické problémy jsou u nás dosud ještě stále stigmatizovány, a proto je často ženy či jejich okolí neřeší nebo návštěvu lékaře odkládají.

Poporodní psychické problémy se dají rozdělit na tři kategorie. První je tzv. poporodní blues. Bezprostředně po porodu se v těle novopečené maminky prudce změní hladiny hormonů. Tahle hormonální bouře logicky působí i na už tak dost zkoušenou psychiku rodičky. Údajně 50 % -80 % všech maminek se bezprostředně po porodu setká se stavem smutku, úzkosti, plačtivosti a obav z budoucnosti. O svých pocitech by ženy určitě měly mluvit se svým okolím a nenechávat si je pro sebe. Jedná-li se o poporodní blues, problémy by navíc neměly trvat déle než několik dní.

Pokud ale úzkost a negativní pocity nemizí a naopak se k nim přidávají ještě další komplikace jako například nespavost, může se už jednat o tzv. poporodní depresi. Ta může potkat až 10 % všech žen po porodu. Tato depresivní porucha na rozdíl od poporodního blues už ale sama neodezní a je třeba vyhledat pomoc. Mezi příznaky patří plačtivost, podrážděnost, nervozita, zvýšená únava, nechuť k jídlu nebo naopak přejídání se. Maminka může mít pocit, že dostatečně nezvládá péči o dítě a o domácnost a že selhává. Někdy se jí může zdát, že její vztah k miminku není dostatečně pevný nebo že ho nemá dost ráda. Problém je, že ženy se často stydí o těchto svých pocitech mluvit, protože mají pocit, že by na ně lidé nahlíželi jako na “špatné“ matky. Odborníci připomínají, že tak to ale vůbec není. Pokud si zlomíte nohu, taky jdete k lékaři a s návštěvou neváháte, protože byste se báli, že si o vás lidé řeknou, že jste nešikovní. Stejné je to i s poporodní depresí – je to zdravotní problém jako každý jiný a čím dřív ho začnete řešit, tím lépe.

Ještě těžší stádium než poporodní deprese je tzv. laktační psychóza. Ta dokonce ve svých projevech může připomínat schizofrenii a ve zcela výjimečných případech může skončit až sebevraždou maminky nebo vraždou novorozence. Její příznaky se naštěstí objeví jen u cca 0,1 % žen. I v tomto případě ale platí, že se tento problém s odbornou pomocí dá řešit a maminka se ho může zcela zbavit.

 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum