Registrace | Zapomenuté heslo

Plavání kojenců a batolat - jaký je názor pediatrů?
23. 01. 2015

V posledních letech se plavání kojenců a batolat stalo téměř hitem. Internet doslova přetéká nabídkou různých kurzů. Dětští lékaři ale upozorňují i na rizika, která jsou s plaveckými kurzy pro nejmenší děti spojená. 

Vzhledem k vzrůstající oblibě plavání dětí a kojenců se tímto tématem zabývala i Česká pediatrická společnost, která k této problematice vydala před zhruba rokem a půl své oficiální stanovisko. Pediatři potvrzují, že pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje koordinaci pohybu. Stejně jako jiné společné aktivity i společný pobyt ve vodě utužuje citové vazby mezi dětmi a rodiči. Děti se navíc během kurzů plavání otužují, zvykají si na vodu a v pozdějším věku se díky tomu mohou rychleji naučit plavat.

Na co by si ale rodiče měli dát pozor? Česká pediatrická společnost doporučuje následující: Děti mladší čtyř̌ let nejsou z vývojového hlediska v naprosté většině̌ případů̊ připraveny, aby se po absolvování plaveckého kurzu skutečně̌ naučily plavat. Plavecké kurzy pro kojence a batolata by proto v žádném případě̌ neměly být propagovány jako cesta ke snížení rizika utonutí. Rodiče také nesmí podlehnout pocitu bezpečí, že jejich dítě po absolvování těchto kurzů muže být v blízkosti vodních ploch bez dozoru, a že nehrozí riziko utonutí.

V případě, že dítě trpí alergií nebo astmatem, je důležité, se před zapsáním do kurzů poradit s ošetřujícím lékařem. Různé chemické látky používané k dezinfekci a čištění vody v bazénech totiž mohou dráždit sliznice a u dětí s dýchacími obtížemi mohou přispět ke zhoršení jejich stavu.

Vzhledem k tomu, že některé plavecké kurzy jsou poměrně finančně náročná záležitost, neměli by podle pediatrů rodiče podlehnout dojmu, že pokud s dětmi nechodí plavat, o něco je ochuzují. Rodiče se mohou s kojenci a batolaty zúčastňovat i jiných pohybových aktivit a nemusí to být nutně v bazénu.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum