Registrace | Zapomenuté heslo

Pálení žáhy – jak mu předcházet a jak ho zmírnit, když nás trápí?
19. 01. 2015

Nepříjemné pálení žáhy prý čas od času postihne každého pátého Čecha. Asi i vy už jste se s tímto bolestivým pocitem, který se z oblasti kolem žaludku rozlévá do celého hrudníku, setkali. Na vině jsou žaludeční šťávy, které vytékají nahoru do jícnu a dráždí jeho citlivou sliznici. Co pálení žáhy způsobuje, jak ho zmírnit a jak mu předcházet? 

Pálení žáhy často trápí nastávající maminky v posledních fázích těhotenství. Mohou za to bouřlivé hormonální změny, které v té době probíhají v jejich těle. I proto v případě těhotných žen pálení žáhy neboli pyróza po porodu obvykle velmi rychle odezní. Jinou častou příčinou pálení žáhy je nárazová konzumace většího množství tučného nebo pálivého jídla. I v tomto případě ale pyróza brzy odezní a není důvod se znepokojovat.

Problém je, pokud nás žáha pálí opakovaně. Kyselé žaludeční šťávy totiž mohou vážně poleptat citlivou sliznici v jícnu. Pokud se tedy s pyrózou potýkáte často, měli byste co nejdřív navštívit lékaře. Ten zjistí, zda je na vině jen špatné stravování, nebo jestli je výtok žaludečních šťáv do jícnu způsobován jinými faktory jako třeba brániční kýlou.

A jak můžete pálení žáhy sami předcházet? Pokud trpíte nadváhou, je třeba svou hmotnost upravit na optimální hodnotu. Právě obezita může totiž být jedním ze spouštěčů pyrózy. Jídlo si rozdělte na menší porce a jezte častěji. Nejhorší, co můžete udělat, pokud jste k pálení žáhy náchylní, je hladovět celý den a večer se pak přejíst. Ideální je sníst aspoň pět menších porcí během celého dne.

Jídlo by nemělo být tučné ani příliš kořeněné. Jestliže chcete předcházet pálení žáhy, měli byste se vyvarovat taky kynutých a smažených jídel. Tři hodiny před tím, než půjdete spát, už byste neměli přijímat žádné jídlo a pokud vás žáha obvykle začne pálit v noci v posteli, pořiďte si vyšší polštář. Pokud totiž budete mít víc pod hlavou, žaludeční šťávy nebudou tak snadno vytékat z žaludku do jícnu.

Jako prevence pyrózy funguje taky abstinence a život bez cigaret. Naopak navzdory rozšířené představě, že pálení žáhy může způsobovat káva, se lékaři kloní k názoru, že většině pacientů se sklonem k pyróze pití kávy nijak nevadí. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum