Registrace | Zapomenuté heslo

Novinky ze zdravotnictví

Oxid uhelnatý – tichý zabiják v českých domácnostech
18. 11. 2014

Každoročně v České republice zemře na otravu oxidem uhelnatým víc než stovka lidí. Povědomí o tom, jak k otravě dochází a jak jí zamezit je totiž velmi malé. Hrozí takové nebezpečí taky vám nebo vašim dětem? A víte, že od listopadu do března počet otrav stoupá až o desítky procent? 

Tichý zabiják – tak se přezdívá oxidu uhelnatému. Je to bezbarvý plyn bez zápachu, a protože není cítit ani vidět, lidé si často uvědomí až příliš pozdě, že se jím otrávili. Malátnost a bolest hlavy, které jsou jedním z příznaků této otravy, totiž mohou velmi rychle přejít do bezvědomí. Člověk se pak už ze zamořeného prostoru nedostane pryč a na otravu zemře. Ti, kteří mají štěstí a intoxikaci oxidem uhelnatým přežijí, mohou mít bohužel nevratně poškozený mozek.

Oxidem uhelnatým se nejčastěji otrávíte v uzavřených a nedokonale odvětrávaných místnostech. Protože plyn vzniká při nedokonalém spalování, typickým příkladem je otrava v koupelně, kde vodu ohřívá plynová karma. Oxid uhelnatý ale vzniká i při hoření v kamnech a krbech. Pokud nemáte zcela průchodný komín, může se plyn hromadit v místnosti a otrávit se může celá rodina v obývacím pokoji. Komín a kouřovod byste si proto měli nejméně jednou ročně nechat zkontrolovat od kominíka. Pravidelnou revizi a kontrolu od odborníka potřebuje samozřejmě i samotný spotřebič – plynový kotel, průtokový ohřívač, karma atd.

Nevolnost, bolest hlavy a malátnost. To jsou příznaky počínající otravy oxidem uhelnatým. Bohužel otrava může postupovat velmi rychle a postižený upadne do bezvědomí. Pokud ho v tu chvíli někdo rychle nevynese ze zamořené místnosti, nastává smrt. Často proto končí tragicky právě obyčejné koupání ve vaně. Uzavřená a malá koupelna se totiž naplní oxidem uhelnatým, který není cítit ani vidět, velmi rychle.

Jedinou prevencí je pravidelná revize komínů, kouřovodů a plynových spotřebičů. Hasiči a záchranáři navíc doporučují pořídit si detektor oxidu uhličitého, který vás upozorní na jeho zvýšenou koncentraci v místnosti. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum