Registrace | Zapomenuté heslo

Očkování proti chřipce – je nutné nebo ne?
13. 10. 2014

Říjen a listopad jsou ideální období pro očkování proti chřipce. Vakcína by se totiž měla aplikovat před začátkem chřipkové sezóny, která v České republice obvykle začíná v prosinci a končívá v březnu. Očkování začíná účinkovat cca za čtrnáct dní a vzhledem k tomu, že se virus chřipky neustále mění, je vhodné se nechat každoročně přeočkovat. Pro koho je očkování proti chřipce vhodné a proč? 

Státní zdravotní ústav doporučuje očkování proti chřipce zejména seniorům starším 65 let, lidem s chronickým onemocněním kardiovaskulárního a dýchacího systému, cukrovkářům, ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny a případně i těhotným od 2. trimestru. Pro všechny tyto skupiny totiž chřipkové onemocnění představuje vyšší zátěž než pro zbytek populace. Očkovat proti chřipce je ale možné už děti od šesti měsíců věku. Naočkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře, ve Zdravotním ústavu nebo v některém z očkovacích center. Chronicky nemocným vakcínu platí zdravotní pojišťovny, z prostředků zdravotních pojišťoven je hrazeno také očkování pro lidi starší 65 let věku a to ve výši stanovené vyhláškou ministerstva zdravotnictví – pacient pak platí pouze případný minimální doplatek. V některých případech přispívají na očkování proti chřipce zaměstnavatelé.

Někteří pediatři ale považují očkování proti chřipce u dětí za nadbytečné, protože prodělaná chřipka podle nich posiluje dětskou imunitu. V případě oslabeného staršího organismu ale může být i běžná chřipka fatální, proto má očkování u seniorů smysl. Očkuje se obvykle do ramenního svalu nebo do předloktí. Nežádoucí účinky, pokud se vyskytnou, bývají mírné a mohou zahrnovat zarudnutí nebo otok v místě vpichu, pocit únavy, případně mírně zvýšenou teplotu. Očkovat se nesmí děti mladší šesti měsíců, těhotné ženy v prvním trimestru těhotenství, lidé alergičtí na vaječnou bílkovinu a antibiotikum neomycin.

Statistické údaje ale ukazují, že Češi očkování proti chřipce příliš nevěří. Podle loňských údajů se očkovat nechalo pouhých 5 % populace. Hodně lidí totiž toto očkování považuje za zbytečné nebo jim vadí, že se musí každý rok nechat znovu přeočkovat. Účinnost vakcín se údajně pohybuje mezi 50 – 80 %. Záleží na zdravotních dispozicích každého jedince. Zastánci očkování ale tvrdí, že i když očkování nemusí chřipce zcela zabránit, zmírní její průběh – a to je zvlášť v případě chronicky nemocných nebo seniorů klíčové. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum