Registrace | Zapomenuté heslo

Noční pomočování u starších dětí a co s ním?
04. 02. 2015

Noční pomočování se podle odborných odhadů vyskytuje u 15 % - 20 % pětiletých dětí. V případě sedmiletých dětí už je to jen zhruba 10 %. S rostoucím věkem ubývá děvčat, která by nočním pomočováním trpěla, a roste procentuální zastoupení chlapců. Jednoduše řečeno - po sedmém roce věku je noční pomočování častější u chlapců než u děvčat. Jaké mohou být příčiny? 

O problematickém nočním pomočování se obvykle mluví tehdy, když se děti, které už umí kontrolovat zadržení moči, pomočují častěji než dvakrát za měsíc. Lékaři většinou tvrdí, že do pěti let věku noční pomočování nemusíme vnímat jako problém. U dětí starších pěti let bychom už ale měli tuto záležitost začít řešit s pediatry. Noční pomočování u starších dětí může mít celou řadu příčin a určit tu správnou může být běh na dlouhou trať.

U některých dětí může mít pomočování kořeny v psychickém stresu. Děti se mohou začít pomočovat, pokud se například jejich rodiče rozvádí, narodí se jim mladší sourozenec nebo pokud je čeká nějaká psychicky náročná situace, jako je třeba odjezd na tábor či sportovní soustředění.

Častou příčinou je také nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a objemem vypitých tekutin. Děti, které se v noci pomočují, by měly přijímat menší objem tekutin pravidelně po celý den a vyvarovat se nárazového pití velkých objemů. Zvlášť nevhodné je v tomto ohledu pití bezprostředně před usnutím. Těsně před spaním je potřeba dohlédnout na to, aby se dítě dostatečně vymočilo. Někdy může být příčinou nočního pomočování taky příliš tvrdý spánek. Dítě se zkrátka nevzbudí ani tehdy, když se mu chce na toaletu. Řešením může být cílené buzení dítěte několik hodin po usnutí proto, aby se došlo vymočit.

Pokud se ale dítě starší než pět let v noci pomočuje častěji než dvakrát za měsíc, je nutné vyhledat dětského lékaře a řešit situaci s ním namísto domácího léčení vlastními silami. Jen lékařské vyšetření totiž odhalí případnou vážnější příčinu nebo nemoc, která se za tímto problémem může skrývat.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum