Registrace | Zapomenuté heslo

Novinky ze zdravotnictví

Každý pátý pracující Čech se cítí ve stresu nebo přepracovaný
04. 06. 2014

Analýza Českého statistického úřadu ukázala, že každý pátý pracující cítí, že jeho duševní zdraví v zaměstnání trpí. Nejčastěji si lidé stěžovali na neúměrný stres a přepracovanost. 

Celkem 956 tisíc pracujících respondentů vyjádřilo v dotazníkovém šetření ČSÚ pocit, že jsou na svém pracovišti vystaveni vlivům, které negativně působí na jejich duševní zdraví. Nejčastěji si dotazovaní stěžovali na časový stres a na přepracovanost. Pocit, že jsou ve stresu nebo, že mají neúměrně moc pracovních povinností a cítí se proto přepracovaní, zažívá celkem 17,7% pracujících Češek a Čechů. O něco častěji se ve stresu nebo přepracovaní cítí být muži (18,5% dotazovaných mužů) než ženy (16,7% dotazovaných žen).

 

Vystresovaní a přepracovaní se dle výsledků analýzy nejčastěji cítí lidé ve věkové kategorii 35 – 50 let. Nejvyšší počet vystresovaných a přepracovaných lidí, je dle analýzy mezi řídícími pracovníky – stres a dopady přepracovanosti tam pociťuje víc než třetina lidí. V porovnání s výsledky podobné analýzy z roku 2007 je patrné, že míra stresu a pocity přepracovanosti v české společnosti narůstají. V aktuálním průzkumu si na ně stěžovalo o 5% lidí víc než, kolik to bylo v předchozím dotazníku z roku 2007.

 

Alarmující je také zjištění, že v průzkumu uvedlo necelých deset tisíc lidí, že se na svém pracovišti setkali se sexuálním obtěžováním nebo s šikanou. Toto číslo při tom podle odborníků nemusí odpovídat realitě a ve skutečnosti může být o dost vyšší. Lidé totiž obvykle o těchto tématech nechtějí otevřené hovořit a je pravděpodobné, že část dotazovaných tato rizika v dotazníku raději zatajila.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum