Registrace | Zapomenuté heslo

Jakým potravinám se v těhotenství raději vyhnout?
21. 07. 2014

Každá nastávající maminka ví, že v těhotenství živí nejen sebe, ale i své nastávající miminko. Typické pro období těhotenství jsou různé změny chutí, kdy máme tendenci sníst mnohdy i bizarní kombinace. Kterým potravinám bychom se ale měly raději v těhotenství vyhnout?

Maso

Vyhnout byste se měla syrovému masu (např. tatarský biftek) a syrovým rybám (např. sushi) a to z toho důvodu, že v syrovém mase mohou být přítomni někteří parazité. Ze stejného důvodu se nedoporučují ani masové konzervy a masné výrobky jako je například lunchmeat. V souvislosti s konzumací mořských ryb v těhotenství se ještě někdy zmiňuje problém jejich možné kontaminace těžkými kovy. Řešením může být částečné nahrazení mořských ryb sladkovodními a také výběr určitých druhů ryb, ve kterých bývají naměřené hodnoty obsahu těžkých kovů nižší. Mezi nejzdravější ryby, jejichž maso zároveň obsahuje nejnižší hodnoty rtuti, která se někdy v mase mořských ryb vyskytuje, patří například makrela, treska, sleď, sardel a losos.

Sýry

V souvislosti s výživou v těhotenství se často zmiňuje riziko spojené s měkkými zrajícími a plísňovými sýry. Někteří odborníci nedoporučují konzumovat v těhotenství ani brynzu, protože se při její výrobě používá nepasterizované mléko a zvyšuje se riziko nakažení listeriózou. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že sýry obsahují vysoké množství vápníku, není vhodné se jich v těhotenství zcela vzdát. Je ale nutné si vybrat správný typ sýra. Doporučují se tvrdé sýry (čedar, eidam atd.) a také měkké sýry z pasterizovaného mléka (žervé, mozzarella, mascarpone).

Co dál raději vynechat?

Vyhnout by se nastávající maminky měly raději i potravinám, které obsahují syrová vejce. Typickým příkladem je oblíbená majonéza. Nepříliš vhodné jsou také výrobky s vysokým obsahem soli, jako jsou například uzeniny a některé polotovary (instantní polévky). Nedoporučuje se ani konzumace alkoholu. I když si řada nastávajících maminek občas dá sklenku vína nebo piva, odborníci tvrdí, že v těhotenství neexistuje žádná bezpečná míra alkoholu.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum