Registrace | Zapomenuté heslo

Jaká 3 očkování se vám a vašim dětem vyplatí na prázdniny?
11. 06. 2014

Ať už se chystáte na dovolenou do exotické destinace, do Středomoří nebo chcete léto strávit na chatě nebo v kempu v České republice, vyplatí se vám chránit se očkováním před některými chorobami. Patří sem třeba žloutenka a klíšťová encefaltida. 

Klíšťová encefelitida

Jedná se o virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové blány. Mezi hlavní přenašeče v ČR ale i v řadě dalších evropských zemí patří klíště. Počet nakažených klíšťat v ČR se pohybuje kolem 4% z celkového počtu těchto parazitů, v některých lokalitách je ale promořenost klíšťat vyšší (jedná se zejména o okolí řek Vltava, Berounka, Sázava, Ohře atd.) Jedinou účinnou ochranou před encefalitidou je očkování. Očkování probíhá v několika dávkách a je možné očkovat i děti starší jednoho roku. Ochrana před nemocí vydrží minimálně tři roky.

Žloutenka

Očkování proti hepatitidě A a B patří mezi tzv. cestovatelské minimum. Znamená to, že pokud se chystáte strávit dovolenou v exotických zemích, měli byste toto očkování určitě podstoupit. Očkování se vám ale vyplatí i tehdy, když vyrážíte do stále oblíbenějšího Středomoří – do Turecka, Tuniska, Egypta, na Balkán – tady všude se s hepatitidou můžete setkat. Kombinovaná vakcína se aplikuje ve třech dávkách a poskytuje doživotní ochranu. Proti žloutence je možné očkovat už děti starší jednoho roku.

Tetanus

Očkování proti tetanu je v ČR pro děti povinné. Řada lidí už ale neví, že toto očkování neposkytuje doživotní ochranu a že je třeba se v dospělosti nechat přeočkovat. První přeočkování proti tetanu se provádí zhruba okolo 30. roku věku. Pokud se ale nechcete nechat očkovat zbytečně, je možné podstoupit laboratorní test na přítomnost protilátek. Výsledky vám ukáží, zda je u vás přeočkování nutné nebo ne. Bakterie Clostridium tetani se může vyskytovat v půdě a do těla se dostává otevřenou ránou. I proto v létě, kdy se víc pohybujete a pracujete v přírodě riziko nakažení stoupá.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum