Registrace | Zapomenuté heslo

Jak zvýšit imunitu dětí, aby neonemocněly po nástupu do školy?
28. 08. 2014

Různé infekční nemoci se v dětských kolektivech obvykle šíří velmi rychle. Co můžete pro své děti udělat, aby po nástupu do školy tak snadno neonemocněly? Máme pro vás pár tipů, jak přírodní cestou zvýšit dětskou imunitu. 

Zdravá strava

Dětskou imunitu ovlivňuje skladba jídelníčku zásadním způsobem. Pestrá a zdravá strava je klíčová proto, že vitamíny a minerály získané přírodní cestou nelze zcela nahradit ani pomocí dnes stále rozšířenějších doplňků stravy, multivitaminů atd. Děti by proto měly jíst hlavně dostatek syrového ovoce a zeleniny, luštěniny, klíčky, celozrnné pečivo a ryby. Vhodné je také omezit konzumaci bílého rafinovaného cukru. Ten můžeme nahradit například medem nebo aspoň hnědým třtinovým cukrem.

Hlíva ústřičná

Řada výzkumů tvrdí, že pravidelná konzumace hlívy zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá tak předcházet infekčním nemocem. Z hlívy můžeme připravit řadu jídel včetně polévek a guláše. Pokud dětem houbová jídla nechutnají, můžete jim tuto léčivou houbu nabídnout ve formě kapslí, které obsahují sušenou nadrcenou hlívu.

Echinacea

Echinacea nebo-li třapatka nachová se tradičně používá k prevenci infekčních onemocnění a k celkovému posílení imunity. V době zvýšeného rizika onemocnění ji děti mohou užívat preventivně. V případě, že už nemoc propukne, je echinacea vhodný podpůrný prostředek v její léčbě. Dá se použít při chřipce, angíně, zánětu dutin nebo během obyčejného nachlazení.

Rakytník

Rakytník je obrovskou zásobárnou vitamínu C, D, E a několika vitamínů ze skupiny B. Uvádí se, že rakytník obsahuje dokonce 10x více vitamínu C než pomeranč. Pro děti je rakytník ideální ve formě sirupu nebo šťávy. Ke zvýšení obranyschopnosti organismu stačí 1 lžíce denně.

Šípek

Stejně jako rakytník je i šípek nabitý vitamínem C. Zvyšovat imunitu napomáhá oblíbený šípkový čaj, ale pro zachování většího množství vitamínů je lepší konzumovat šípkový sirup, který neprochází tepelnou úpravou.

Cibule a česnek

Cibule i česnek obsahují antibakteriální a antimykotické látky působící preventivně proti nachlazení, chřipce a dalším druhům bakterií a plísní. Jedním z klasických léků používaných při nachlazení je cibule s medem. Nakrájejte najemno cibuli a smíchejte ji s medem (cca jedna cibule a 3 polévkové lžíce medu). Směs nechte několik hodin uležet. Cibule vypustí své extrakty do medu, ale med si zachová svou sladkou chuť, takže bude tato směs chutnat i dětem. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum