Registrace | Zapomenuté heslo

Jak vybrat správný kočárek pro miminko?
07. 01. 2015

Výběr kočárku může být zvlášť pro maminky, které čekají první dítě, velmi stresující událostí. Přečtěte si pár rad, na co se při výběru toho pravého kočárku zaměřit a na co si dát pozor. 

Typ kočárku je pochopitelně odvislý od věku dítěte. Dnes jsou ovšem mezi rodiči velmi oblíbené takzvané trojkombinace. To jsou kočárky, které se dají používat jak pro novorozence, tak pro starší děti. Takový typ kočárku má jeden univerzální podvozek, na který se dá nasadit jak autosedačka, tak hluboký kočárek ve tvaru postýlky nebo sportovní sedačka s polohovatelnými zády pro starší děti. Samozřejmě i v době vzrůstající obliby takzvaných kombinací můžete koupit autosedačku, hluboký kočárek i takzvaný sporťák zvlášť.

Na co byste si ale v každém případě měli dát pozor? V první řadě na to, aby kočárek správně brzdil. Možná vám to připadá úsměvné, ale skutečně se jedná o klíčovou bezpečnostní otázku. Pokud budete chtít s kočárekm chodit běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích, měl by mít určitě ruční brzdu na rukojeti. Brzdy kočárku pochopitelně musí být zkonstruovány tak, aby je za žádných okolností a ani omylem nemohlo ovládat dítě.

Spotřebitelská organizace dTest připomíná, že při nákupu byste měli věnovat pozornost označení kočárku. Správné a úplné označení totiž signalizuje, že jeho výrobce zná požadavky příslušných bezpečnostních norem. Kočárek proto musí být trvale označen odkazem na normu EN 1888. Uvedením této evropské normy výrobce deklaruje, že kočárek plně vyhovuje jejím požadavkům. Dětská autosedačka musí být označena odkazem na normu ECE 44/03, která potvrzuje bezpečné použití pro přepravu dítěte v autě.

Další otázky, které je třeba při výběru vhodného kočárku zohlednit, jsou následující: Budete jezdit s kočárkem do terénu, nebo jen po městě? V případě častých vyjížděk do přírody oceníte odpružená kola. Používáte MHD, nebo převážně jezdíte autem? Pokud jezdíte hodně autem, bude se vám hodit spíš trojkombinace s autosedačkou, kterou můžete připevnit na univerzální podvozek. Bude dítě v kočárku vozit i někdo výrazně vyšší nebo menší než vy? Pak by měl mít nastavitelnou výšku madla. V neposlední řadě se zaměřte taky na hmotnost kočárku. Při delších vyjížďkách oceníte, pokud bude co nejlehčí. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum