Registrace | Zapomenuté heslo

Jak správně v zimě oblékat novorozené děti?
10. 12. 2014

Obecné pravidlo říká, že miminku bychom měli obléct o jednu vrstvu oblečení víc než sobě. Vzhledem k tomu, že děti jsou v kočárcích obvykle zabaleny ve fusacích a navíc leží na teplých vložkách, nebývá kupodivu v chladných měsících problém s tím, že by prochladly, ale naopak s tím, že se mohou přehřívat a potit. Jak tedy v zimě novorozeně obléknout a připravit na pobyt venku? 

Procházky na čerstvém vzduchu jsou samozřejmě pro miminka prospěšné i v zimě, nicméně je třeba si dát pozor na to, aby teplota nebyla nižší než – 5°C. V takovém případě bychom totiž děti mladší půl roku ven brát neměli. Rovněž se nedoporučuje s čerstvými novorozenci chodit na procházku v případě inverze, smogu a obecně zhoršených rozptylových podmínek.

Když už na procházku vyrazíte, je nezbytné dítěti nasadit čepici. Hlava totiž u miminek tvoří čtvrtinu celého těla, a proto neodkrytou hlavičkou miminka ztrácí obrovské množství tepla (v některých případech až celou třetinu svého tělesného tepla). Správně vybraná čepice by měla kromě vršku hlavy zakrývat i uši. Pokud mají děti tendenci si pokrývku hlavy sundávat, měla by mít zavazování pod bradou. Někteří pediatři doporučují dát v případě velké zimy miminku dokonce dvě čepice. První tenčí bavlněnou a druhou teplou pletenou.

Další nezbytností jsou rukavice, které by děti měly mít nasazené i tehdy, když jsou schované ve fusaku. Obličej je malým dětem vhodné namazat ochranným krémem proti mrazu. Ideálním ukazatelem toho, zda je děťátku teplo, nebo naopak zima, je zátylek. Když na něj přiložíte dlaň, měl by být suchý a teplý. Pokud je na něm miminko zpocené, znamená to, že je oblečeno příliš teple a kvůli mokrému potu na těle je náchylnější k nachlazení. Podle teploty ručiček se u malých dětí nedá zcela řídit, protože ještě nemají úplně dovyvinutou termoregulaci. Jejich ručky proto můžou být chladnější, ale nemusí to nutně znamenat, že je jim zima. A ještě jedna rada na závěr: Nikdy neovazujte miminku pusu šálou. Srážející se voda obsažená ve vydechovaném vzduchu mu totiž na citlivé kůži na obličeji může způsobit omrzliny. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum