Registrace | Zapomenuté heslo

Moje tělo, moje zdraví

Jak pomáhá zdraví kořenová zelenina?
30. 01. 2015

Mrkev, petržel, celer, řepa, cibule, česnek. Kořenová zelenina je dostupná po celý rok. Zvlášť v zimě je cenným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Jak vybrat v krámě ty nejlepší kusy a je lepší jíst kořenovou zeleninu syrovou, nebo vařenou? 

Jak si v přepravce, která přetéká zeleninou, vybrat ten správný kousek? V případě kořenové zeleniny platí jednoduché pravidlo – čím tvrdší, tím lepší. Zelenina by na sobě neměla mít žádné oděrky ani by neměla být natlučená. Pokud kupujete zeleninu, která má zelenou nať, jako je třeba mrkev nebo petržel, vyberte si tu, jejíž listy vypadají nejvíc svěží a pevné.

I když se obvykle říká, že tepelnou úpravou ztrácí zelenina řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek, není to vždycky tak úplně pravda. Například mrkev sice tepelnou úpravou přichází o část vitamínu C, ale pokud ji podusíme, dokáže z ní naše tělo získat víc vitamínu A, než kdybychom ji jedli syrovou. Mrkev je zvlášť bohatá na barvivo betakaroten. Právě ten se díky tepelné úpravě lépe vstřebává a poté se v lidském těle přeměňuje na vitamín A. Ideální kuchyňská příprava je mrkev podusit na troše rostlinného tuku, protože vitamín A je rozpustný v tucích.

Stejně tak jednoduchá poučka o zdravější syrové zelenině neplatí v případě cibule. Pokud chcete maximálně využít její antibakteriální účinky, dejte si ji syrovou. Pokud ale chcete do těla dostat vyšší množství antioxidantu zvaného kvercetin, cibuli tepelně upravte. Oproti tomu aromatický česnek se doporučuje ze zdravotních důvodů konzumovat hlavně syrový.

Pokud dlouhodobě trpíte problémy s močovým měchýřem, mohl by vám pomoci nálev ze sušených petrželových listů. V nich obsažené silice totiž působí jako diuretikum, ale hlavně mají silný dezinfekční účinek. Jedním z nejzdravějších druhů zeleniny, který Češi objevili relativně nedávno je řapíkatý celer. Zrovna v tomto případě platí, že je nejzdravější ho jíst syrový. Kromě toho, že jeho pravidelná konzumace podporuje činnost ledvin, může také ulevit od bolestí při revmatismu a artritidě. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum