Registrace | Zapomenuté heslo

Jak nám škodí smog?
24. 11. 2014

Víte, že smog pravděpodobně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou? Zvlášť nebezpečný je pro nastávající maminky a těžce dopadá na zdraví předškolních dětí. Možností, jak se jeho negativním dopadům bránit není moc, ale přesto existují. 

Co je smog?

Slovníky definují smog jako směs exhalací kouřových a výfukových plynů a mlhy, která se vyskytuje zvlášť ve velkých a přelidněných městech a která ohrožuje zdraví člověka. Smog česká města trápí hlavně v chladných měsících a to kvůli meteorologickému jevu, kterému říkáme inverze. Jedním z následků teplotní inverze, při které se chladný vzduch drží při zemi a teplý výš nad povrchem, je zpomalení cirkulace vzduchu. V ovzduší stoupá koncentrace škodlivin z výfuků aut a z komínů a výsledkem je smog.

Jak škodí zdraví?

Vdechování vzduchu, který je během smogové situace plný poletavého prachu, dráždí sliznice dýchacích cest. Tím se oslabí slizniční imunita a do těla snáz pronikají viry a bakterie. Zvlášť ohrožené jsou v tomto ohledu předškolní děti, které ještě nemají úplně vyvinout obranyschopnost a její další oslabení je pro ně velmi citelné. Pobyt ve smogem zamořeném prostředí je rizikový taky pro těhotné ženy. Některé výzkumy totiž ukazují, že znečištěné ovzduší má velký vliv na pozdější imunitu vyvíjejícího se plodu. Zvýšenou zátěž spojenou s možnými zdravotními komplikacemi představuje smog taky pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatiky a kardiaky.

Ještě závažnější problém je, že na jemných prachových částicích, které ze smogu vdechujeme, jsou navázány další organické látky. Jsou to hlavně karcinogenní, polycyklické aromatické uhlovodíky, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění rakovinou.

Jak se bránit?

Obecně se dají doporučení shrnout následovně - nesportovat, míň větrat, chodit co nejmíň ven a jíst vitamíny. Pokud už musíte vyjít ven, tak lékaři doporučují dát si před pusu šálu nebo šátek a dýchat skrz něj. Zvyšte příjem čerstvého ovoce a zeleniny, vyhýbejte se zakouřenému prostředí a sami nekuřte. Do bytu si můžete pořídit čističku vzduchu, která umí aspoň část nečistot zachytit. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum