Registrace | Zapomenuté heslo

Jak během novoročních oslav zmírnit negativní dopad alkoholu?
29. 12. 2014

Bolest hlavy, pocity na zvracení, únava, bolesti svalů. Každý, kdo někdy vypil větší množství alkoholu, tyto pocity dobře zná. Jediný stoprocentně účinný způsob, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout, je alkohol nepít. Nebo aspoň nepřekročit jistou míru. Při novoročních oslavách to ale mnozí nedokážou. 

Alkohol funguje jako diuretikum. To znamená, že zvyšuje vylučování vody z organismu. Pokud tedy alkoholu vypijeme moc, je naše tělo dehydrované. Dřív se odborníci domnívali, že hlavní příčinou následných nepříjemných pocitů spojených se zvýšenou konzumací alkoholu je právě dehydratace. Dnes ale vědci tvrdí, že za takzvanou kocovinou se skrývají chemické látky, které se tvoří v těle při odbourávání alkoholu v játrech. Jediná rada, jak se na Nový rok probudit zcela fit, je nepít. Když se vám ale během novoročních oslav nepodaří se alkoholu vyhnout, zkuste aspoň dodržovat několik následujících doporučení.

Základem je přijímat kromě alkoholických nápojů dostatek čisté vody. Pijte vodu nejen během celého večera, ale jednu velkou sklenici vypijte ještě těsně před spaním. Během oslav je ideální střídat čistou vodu s alkoholem. Po každé skleničce vína či jiného alkoholického nápoje, vypijte sklenici vody. Další zásadní pravidlo je nepít alkohol na lačný žaludek. Než se vydáte oslavovat příchod nového roku, dejte si vydatné jídlo a snažte se sníst menší občerstvení i během večera. Možná byste to neřekli, ale na množství vypitého alkoholu může mít vliv i velikost sklenice, ze které pijete. Řada výzkumů totiž ukazuje, že pokud lidé pijí z objemnějších sklenic, mají tendenci vypít alkoholu víc. Nezapomínejte taky na to, že kromě negativního vlivu na játra a další orgány v těle obsahuje alkohol hodně kalorií, takže pokud bojujete s nadváhou, měli byste ho omezit i z tohoto důvodu.

Poté, co vstanete po náročné oslavě, zvyšte si hladinu cukru v krvi. Ideální je sklenice pomerančového nebo jablečného džusu. Bolest hlavy, kterou po probuzení cítí všichni, kdo popíjeli alkohol, je způsobená nejen dehydratací, ale i krátkodobým zvýšením krevního tlaku, které vzniká v důsledku odbourávání alkoholu. A jedna zajímavost na závěr. Červené víno prý způsobuje větší bolest hlavy než bílé. Důvodem je vyšší množství fenolických antioxidantů, které rozšiřují cévy v mozku, a tím se bolest hlavy zhoršuje.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum