Registrace | Zapomenuté heslo

Hemoroidy – jedna z nejčastějích obtíží v těhotenství a po porodu
08. 10. 2014

Těhotenství a porod jsou vůbec nejčastější příčiny vzniku hemoroidů u žen. Obvyklým spouštěčem tohoto problému u nastávajících maminek je zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na tlusté střevo, okolní cévy a žíly. Průtok krve se zpomaluje, dochází k otokům a v konečném důsledku k potížím s hemoroidy. O této choulostivé záležitosti se sice mnohým těžko mluví, v těhotenství se ale jedná o obvyklý problém, za který se není proč stydět. Jaká je prevence a jak obtíže zmírnit? 

Pozitivní zpráva je, že u většiny novopečených maminek nějakou dobu po porodu tato nepříjemná a většinou velmi bolestivá potíž odezní. První a nejdůležitější radou pro prevenci hemoroidů je dbát v těhotenství na zásady správného stravování a pokusit se předcházet zácpě, která tento problém zhoršuje. Je nutné dbát na pitný režim a přijímat dostatek vody i v případě, že subjektivně nepociťujete žízeň. Doporučuje se také zvýšit příjem vlákniny ve stravě. Některým těhotným ženám se v tomto ohledu může osvědčit tzv. psyllium – indická rozpustná vláknina, která se užívá jako přírodní potravinový doplněk. Pokud se jí rozhodnete užívat, je ovšem nutné ještě důkladněji dodržovat pitný režim, protože jinak může mít takto přidaná vláknina spíš opačný účinek.

Další z osvědčených rad, jak v těhotenství napomoci pravidelnému vyprazdňování, je denní konzumace sušených švestek nebo švestkového kompotu. Rovněž se vyplatí každé ráno nalačno vypít sklenici teplé vody s kapkou citrónu. K preventivním opatřením patří také pravidelné fyzická aktivita nebo aspoň každodenní procházka, pokud to váš stav dovoluje. Odpočívat a spát zkuste převážně na levém boku. Žíla, která odvádí odkysličenou krev z dolních končetin směrem k srdci, je totiž umístěna vpravo od páteře – pokud budete ležet na levém boku, bude tlak na tuto žílu menší, usnadníte krvi cirkulovat a předcházíte tak vzniku nebo zhoršení potíží.

Pokud už se hemoroidy projeví, přináší úlevu gely s obsahem dubové kůry nebo sedací koupele s jejím odvarem. Někteří lékaři doporučují také přípravky s obsahem vilínu virginského nebo kostivalu lékařského. Ulevit může i ledový obklad nebo ledová sprcha postiženého místa. Klíčové je, se za tento problém nestydět a včas ho zkonzultovat s lékařem. Pokročilé stadium hemoroidů je totiž možné už léčit pouze operativně.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum