Registrace | Zapomenuté heslo

Dětský autismus - čeho si všimnout v raném věku?
28. 01. 2015

Povědomí laické veřejnosti o autismu je bohužel i přes značné pokroky poměrně malé. Hodně lidí si autisty dodnes představuje jako Dustina Hoffmana ve filmu Rain Man. Tato představa je ovšem hodně vzdálená pravdě. Jak poznáte, že vaše dítě může trpět poruchou autistického spektra? 

Zjednodušeně řečeno je autismus porucha některých funkcí mozku. Navenek se nemoc projevuje tak, že děti nedokážou správně pochopit to, co vidí, slyší a prožívají. Zdánlivě obyčejné a běžné věci jsou tak pro autisty často zcela nesrozumitelné. Zkuste si to představit zhruba tak, jako kdyby všichni kolem vás mluvili řečí, které nerozumíte a dělali úkony, které vám nedávají smysl. I tak může na autisty působit jejich okolí.

Autismus může mít řadu projevů, i proto je pro rodiče často obtížné zpočátku rozpoznat, že jejich dítě může touto poruchou trpět. Čeho si s ohledem na možnou poruchu autistického spektra všímat u nejmenších dětí? Pokud děti do jednoho roku věku nežvatlají a negestikulují, je to jasný signal, že je nezbytné podstoupit vyšetření, zda dítě netrpí autismem. Mezi další signály může patřit to, že děti působí jako by neslyšely nebo nereagují na řeč. Autistické děti mívají malý zájem o kontakt s jinými lidmi a víc je zajímají jejich vlastní činnosti.

Typické pro poruchu autistického spektra je taky to, když děti nevyhledávají oční kontakt a celkově málo reagují na okolní podněty. Varovné znamení může být i to, pokud už dítě říkalo několik slov a najednou přestane. Pro přesnou diagnózu je ale vždy nutné podstoupit odborné vyšetření! Hodně informací o poruše autistického spektra můžete načerpat na specializovaném portále autismus.cz.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum