Registrace | Zapomenuté heslo

Dětská skolióza – čím dřív se zjistí, tím lépe
01. 12. 2014

Nedostatek pohybu, ochablé zádové svaly, hrbení se u počítače, nesprávná aktovka nebo batoh plné učebnic. Příčin dětské skoliózy může být celá řada. Někdy je tato deformace páteře už vrozená a v některých případech se její přesnou příčinu ani nepodaří zjistit. Rozhodně se ale jedná o závažný zdravotní problém, který není radno podceňovat. 

Skolióza neboli bočitost páteře nemusí v rané fázi působit žádné potíže a děti nic nebolí. Vybočení páteře je v takovém případě možné odhalit až díky preventivní lékařské prohlídce. Proto je důležité na tyto prohlídky docházet a ohlídat si, aby lékař dítěti postavení páteře pravidelně kontroloval. Čím dřív se vychýlení páteře od středové osy začne řešit, tím líp. Rozvinutější vybočení páteře, ale může pouhým okem poznat i laik. Ramena jsou v tom případě nestejně vysoko, lopatky nejsou ve vodorovné poloze a ani pánev není v rovině. Dochází ke škodlivým změnám zádového svalstva a dítě může v případě zanedbání léčby trpět úpornými bolestmi.

Pokud je vybočení méně závažné, léčí se pomocí speciálních rehabilitačních cviků. Pokud už je nemocné dítě školou povinné, je dobré mu doma židli u stolu, kde dělá úkoly, vyměnit za velký míč. Při sezení na míči jsou páteř a svaly dynamicky zatěžovány a dá se správné sezení tak funguje jako další rehabilitační cvičení. Aktovka, kterou školák s deformací páteře nosí, by měla být co nejlehčí a děti ji rozhodně nesmí nosit na jednom rameni. Pokud je to možné, zařiďte školákovi dvojí sadu učebnic. Jedny na domácí přípravu a jedny, které si může nechávat ve škole. Ideální sport pro děti s vybočenou páteří je plavání. Méně vhodné jsou naopak dynamické sporty, u kterých dochází k otřesům a nárazům.

V závažnějších případech musí dětský pacient nosit korzet. Ten ovšem rozhodně není samospasitelný a i v případě jeho nošení je nutné denně cvičit a správně posilovat záda. Korzet musí správně sedět. To poznáte jednoduše tak, že po jeho nasazení, mají děti obě ramena ve stejné výšce – korzet tak plní svou funkci a vyrovnává páteř. Pokud žádná z výše zmíněných metod nepomáhá, zbývá už jen operativní řešení. Tato operace patří mezi jedny z těch náročnějších. V posledních letech ale česká ortopedie učinila v této oblasti obrovský pokrok a dnešní operace jsou tak k dětem mnohem šetrnější než před několika lety. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum