Registrace | Zapomenuté heslo

Dětská obezita - děti z tloušťky vyrostou a další mýty, které o ní panují
13. 02. 2015

Pokud jsou děti tlusté, tak to nevadí, protože z tloušťky ještě vyrostou. To je podle obezitologů jeden z nejvíc zakořeněných mýtů, které v České republice ohledně dětské obezity panují.

Pojďme tento mýtus hned na úvod uvést na pravou míru. Děti z tloušťky nevyrostou. Naopak. Z většiny obézních dětí vyrostou obézní dospělí. Pokud tedy děti mají kilogramy navíc, není dobré spoléhat na to, že až vyrostou, tak se jejich váha sama upraví. Nejlepší je, začít se správným stravováním a přiměřenou fyzickou aktivitou. A to co nejdřív, jakmile se nadváha objeví.

Podle odborníků se dětská obezita může rozvinout kdykoliv, ale existují dvě zvlášť riziková období. Prvním je nástup do školy, který pro děti znamená víc času stráveného sezením v lavici a při psaní úkolů ve srovnání s volnějším režimem v mateřské školce. Druhé rizikové období je puberta. Klíčové pro zdravou váhu dítěte v každém věku je prostředí v rodině. Pokud dítě vidí, že se rodiče stravují nezdravě a nesportují, nemá si kde vzít pozitivní příklad.

Pokud má dítě zhubnout, je důležité, aby se spolu s ním začala zdravěji stravovat celá rodina. Ideální je i to, když se ostatní členové rodiny zapojí taky do fyzických aktivit. Je možné třeba společně o víkendu podnikat vyjížďky na kole, chodit na procházky nebo plavat. Dítě, které má zhubnout, nesmí mít pocit, že je na svůj úkol samo. Mělo by vědět, že zdravé stravování a pohyb jsou úplně normální, a proto se týkají všech členů rodiny.

Dětem taky nikdy neříkáme, že drží dietu, ale že se učí jíst správně a zdravě. Změny, které v jídelníčku obézních dětí provádíme, by proto neměly být nijak razantní, ale pozvolné. Nadměrný přísun energie omezujeme postupně a začínáme s tím, co je nejvíc problematické.

Obvykle to jsou sladké limonády a sladkosti obecně. Občas si samozřejmě děti něco sladkého dát mohou, ale cukrovinky by rozhodně neměly zastupovat normální jídlo a také bychom je dětem neměli dávat za odměnu. Například čokoládu za dobrou známku ve škole. Z psychologického hlediska totiž odměňování jídlem buduje v dětech špatný vztah k potravě. Jídlo by děti měly vnímat jako prostředek k zahnání hladu a ne jako odměnu za výkon.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum