Registrace | Zapomenuté heslo

Cukrovka u nejmenších - několik rad pro rodiče malých diabetiků
21. 01. 2015

Cukrovka prvního typu se obvykle projeví v dětství nebo v pubertě. Zcela výjimečně i v rané dospělosti. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění u kojenců a jak se s cukrovkou mají vyrovnat rodiče nemocných dětí? Přečtěte si několik praktických rad. 

V manuálu pro rodiče nejmenších děti nemocných cukrovkou, který sestavili lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, se jako jeden z prvních příznaků cukrovky u kojenců uvádí špatné prospívání na váze a nápadně časté a hojné močení. Moč na plenkách nemocných dětí je nezvykle světlá a bývá lepkavá kvůli vysokému obsahu glukózy. Definitivní diagnózu ale musí stanovit ošetřující lékař na základě odborného vyšetření.

Pokud se potvrdí, že se jedná o cukrovku prvního typu, musí se rodiče vypořádat s tím, že budou muset svému miminku píchat inzulinové injekce a odebírat kapku krve k vyšetření glykémie. Zpočátku to pro rodiče může být poměrně stresující, ale lékaři zdůrazňují, že vpichy moderními injekcemi s tenkými jehlami jsou dnes už téměř bezbolestné.

Děti v prvním roce života velmi rychle přivykají novým situacím, a proto se pro ně inzulinové injekce a vyšetření glykémie brzy stanou samozřejmou součástí života. V tomto ohledu je pro ně brzká diagnóza cukrovky vlastně lepší než pro děti ve starším věku, které byly zvyklé žít bez injekcí.

Stejně jako pro dospělé s cukrovkou je i pro kojence důležité pravidelné a vhodné stravování. Se sestavením jídelníčku by měl rodičům pomáhat lékař nebo dietní sestra. Strava kojenců s diabetem se ovšem nijak zvlášť neliší od té pro zdravé děti. Je ale nutné omezit přislazování nápojů a hlídat přidaný cukr v potravinách. Klíčové je dodržovat předepsané intervaly mezi jídly a nevynechávat jednotlivé pokrmy. Čím dřív si děti zvyknou na nutnost jíst pravidelně, tím je pro ně (stejně jako v případě píchání inzulinu) následný život s cukrovkou snazší. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum