Registrace | Zapomenuté heslo

Co vám mohou přinést návštěvy předporodních kurzů?
03. 09. 2014

Pod pojmem předporodní kurz se dnes skrývá celá škála služeb v různém časovém rozsahu, ale i o různé kvalitativní úrovni. Proto je ideální si o předporodních kurzech, které chcete navštívit, zjistit co nejvíc informací a případně se zeptat na jejich konkrétní náplň někoho, kdo daný kurz už absolvoval. 

Předporodní kurzy pro nastávající maminky - ale i jejich partnery – dnes už nabízí celá řada porodnic, ale i dalších institucí jako jsou například různé neziskové organizace a rodinná centra. V porodnicích bývají předporodní kurzy obvykle v rozsahu cca 2 hodin (někdy se jedná například o 2x 2 hodiny, někdy jen o jednorázový kurz). Kurzy v porodnici, ve které chcete rodit, nejsou povinné, ale rozhodně mohou zvlášť u prvorodiček zmenšit případný strach z dění na porodním sále. Porodnice obvykle doporučují objednat se na předporodní kurz cca 2 měsíce před porodem a informace o jejich náplni a době konání najdete na webové stránce daného zařízení.

Obvykle se na předporodních kurzech v porodnici dozvíte vše o tom, jak fyziologicky probíhá porod, kdy se máte do porodnice dostavit a co si máte vzít s sebou a zjistíte během nich informace o jednotlivých dobách porodních. V neposlední řadě na nich uslyšíte také o tom, v jakých případech dochází k porodu císařským řezem a co to obnáší. Pokud to provoz porodnice dovoluje, mohou se někdy účastnice a případní účastníci kurzů podívat na porodní sál. V některých porodnicích a obvykle také v různých rodinných centrech je součástí předporodní přípravy i vysvětlení specifických hormonálních projevů v šestinedělí a obecné informace o tom, jak se o miminko starat po příchodu domů.

Výběr kurzu by proto nastávající maminka měla přizpůsobit tomu, co od něj požaduje. Pokud se chce hlavně seznámit s prostředím porodnice, kde bude rodit, a zajímají ji organizační záležitosti spojené s porodem, je dobré zajít na předporodní kurz do vybrané porodnice. Jestliže ale má nastávající maminka a její partner větší zájem třeba o praktické ukázky koupání novorozeného miminka a příklady správné manipulace s ním, je většinou nutné si najít specializovanější a časově delší kurz ještě jinde než v porodnici. Nabídka kurzů dnes často zahrnuje i téma výživy, příkrmů, monitorování dechu miminka atd. Je jasné, že maminky prvorodičky budou mít zájem o jiné informace než maminky, které už zkušenost s porodem mají, a proto je třeba zohlednit při výběru předporodních kurzů i tento fakt.

A jak na předporodní kurzy nahlíží někdo, kdo už je absolvoval? Přečtěte si dojmy čerstvé maminky Kláry.

Tak jako většina věcí týkajících se těhotenství a mateřství, mi přijde i otázka předporodních kurzů nejednoznačná. Hodně záleží především na porodní asistence, která kurz vede a na jejím přístupu. Osobně si myslím, že nejdůležitější je především podpořit nastávající maminku, aby se více spoléhala na vlastní instinkty a intuici a byla schopná filtrovat množství leckdy protichůdných rad, které v ní akorát vyvolají zmatek a úzkost z toho, co je vlastně správně. Méně je někdy více, takže z vlastní zkušenosti bych především spoléhala na vlastní pocity a řeč těla a dala jen na zkušenosti a rady žen, které korespondují s mým celkovým přístupem k těhotenství a mateřství. Navíc každé těhotenství i porod probíhá jinak, takže žádná univerzální rada neexistuje. Důležité je hlavně to, aby se i na kurzech žena cítila příjemně a měla z nich dobrý pocit. Moje porodní asistentka s třicetiletou praxí mi říkala, že je důležité ženě naslouchat, že její pocity jsou vždy správné. Takže za mne předporodní kurzy mohou být fajn, ale když se jich nezúčastníte, nic se nestane. Připravit se na porod se stejně absolutně nedá, takže někdy stačí být v kontaktu s kamarádkami a matkami ve svém okolí a nakonec nechat věci prostě plynout.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum