Registrace | Zapomenuté heslo

Co je pupečníková krev a k čemu se dá využít?
01. 10. 2014

Pojem pupečníková krev označuje veškerou krev, která je v placentě a v pupeční šňůře. Protože je pupečníková krev bohatá na velmi cenné kmenové buňky, může být transplantována místo kostní dřeně při léčbě nádorových onemocnění jako je například leukémie. Můžete ji darovat do veřejné banky, nebo si ji nechat pro vlastní použití. 

Pupečníková krev je zdrojem tzv. kmenových buněk. Tyto buňky ještě nejsou specializované, a proto se dle potřeby mohou přeměnit na buňky jakéholiv orgánu a obnovit ho. Jedná se tedy o buňky, které mohou mimo jiné sloužit také jako alternativa kostní dřeně. I proto se pupečníková krev může využít při léčbě lekémie ale i vrozených poruch imunity nebo metabolismu. Jak uvádí veřejná banka pupečníkové krve, výhodou pupečníkové krve použité k transplantaci je tzv. imunitní nezralost, která způsobuje méně potransplantačních komplikací. Na druhou stranu mají ale tyto nezralé buňky slabší účinek proti nádoru, a to je jedním z důvodů, proč je pupečníková krev zdrojem až druhé volby po kostní dřeni. Přesto je často pro nemocného bez vhodného dárce kostní dřeně jedinou a poslední šancí na uzdravení.

Pokud se rozhodnete pupečníkou krev darovat, je třeba se pro tento krok rozhodnout už v průběhu těhotenství a informovat o něm svého gynekologa. Momentálně navíc není možné darovat do veřejné banky pupečníkou krev ve všech porodnicích, ale jen v několik vybraných zařízeních. V případě, že chcete, aby se kmenové buňky z pupečníkové krve vašeho dítěte staly součástí celosvětového registru a mohly tak případně někdy v budoucnu zachránit něčí život, je nutné si pro porod vybrat jednu z porodnic, které jsou do programu zapojeny. Samotný odběr pupečníkové krve je naprosto bezbolestný a v případě, že se nevyskytnou žádné porodní komplikace, se provádí ihned po porodu.

Existuje také možnost uskladnit pupečníkovou krev pro potřeby svého vlastního dítěte. Tato varianta je ale poměrně finančně nákladná a někteří odborníci tvrdí, že použitelnost vlastních kmenových buněk k léčbě je mizivá. Navíc nemocné děti mohou vždy využít možnost léčby kmenovými buňkami právě z veřejné banky. O tom, že veřejná banka pupečníkové krve je smysluplným projektem, který je prospěšný pro veřejné zdraví svědčí i to, že jej finančně podporuje ministerstvo zdravotnictví. Samotný odběr je bezplatný, odměnou pro maminku i její nově narozené dítě je vědomí, že darováním pupečníkové krve mohou pomoci zachránit lidský život. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum