Registrace | Zapomenuté heslo

Co je cloud a proč se ho nebát?
23. 05. 2014

Technologický pojem cloud se dá do češtiny přeložit jen velmi krkolomně. Doslovně přeloženo znamená cloud mrak nebo oblak. Přesto se dnes čím dál častěji setkáte s tvrzením, že někdo “má něco v cloudu.“ Co se tím rozumí a jak vám mohou cloudové technologie usnadnit život? 

V počítačovém světě se pojem cloud obvykle ještě spojuje s termínem computing, což znamená práce s počítačem. Cloud computing si tak můžete nejlépe představit jako práci s počítačem, při které využíváte i něco nehmatatelného, virtuálního. Třeba něco jako je internet. Ten nás dnes všechny vlastně obklopuje jako jakýsi neviditelný, virtuální mrak, ve kterém je uloženo ohromné množství dat a informací. I když si to třeba neuvědomujete, je dost pravděpodobné, že cloud používáte každý den. Pokud třeba máte email, vaše mailová poštovní schránka je uložená právě v cloudu. Cloudovou technologii používají i sociální sítě a různé chatovací platformy.

Jak to funguje?

Zjednodušeně řečeno může cloud fungovat jako jakási virtuální kancelář nebo skladiště dokumentů a dat. Výhodou je, že se k tomu, co je v něm uloženo, dostanete odkudkoliv na světě – stačí, když budete mít připojení na internet. Do cloudu se proto dostanete přes jakékoliv zařízení, které má přístup na internet. Nejste tedy odkázáni jen na počítač nebo notebook, ale do cloudu můžete vstoupit i přes chytrý telefon nebo tablet. Ke svým datům, pracovnímu programu nebo důležitým dokumentům tak máte přístup odkudkoliv na světě a nejste vázáni tím, že byste museli pracovat na jednom jediném počítači.

Je to bezpečné?

V souvislosti s cloudem se často lidé obávají, zda v něm budou jejich data v bezpečí. Řada lidí si dokonce myslí, že data uložená přímo v jejich počítačích jsou lépe a účinněji chráněná než ta, kterou jsou někde zcela mimo firmu nebo domácnost. To ale není pravda. Možnosti zabezpečení firmy nebo domácnosti jsou o dost menší, než možnosti zabezpečení, kterými disponuje velká technologická firmy s mnoha tisíci zaměstnanci – tedy provozovatel cloudu. Běžný uživatel počítače rozhodně nemá šanci si data tak dobře zabezpečit a ochránit, jako kdyby je umístil do cloudu. Nemá ani tak dobré možnosti zálohování. Když se váš počítač rozbije a vy nemáte svá data zálohovaná, jsou nadobro ztracená. V cloudu funguje mnohonásobné zálohování – dokonce na různých místech světa a na různých kontinentech. O svá data v cloudu se proto rozhodně bát nemusíte. 

Čtěte také
    Partneři

    AeskuLab-sam

    doctorum