Registrace | Zapomenuté heslo

Čím si zbytečně urychlujeme proces stárnutí a jak ho naopak zpomalit?
09. 01. 2015

Čas sice nezastavíme, ale pokud budeme dodržovat několik zásad, tak můžeme zmírnit jeho následky. Přečtěte si několik snadných a hlavně levných rad, jak proces stárnutí přirozenou cestou zpomalit. 

Možná se vám to bude zdát v zimě paradoxní, ale první rada, jak zmírnit viditelné dopady stárnutí, je co nejčastější používání krému s ochranným faktorem. Dermatologové často každodenní používání krémů s ochranným faktorem doporučují jako prevenci vzniku rakoviny kůže. Ale kvalitní krém, který poskytuje ochranu proti slunečnímu záření, je i silná zbraň proti stárnutí kůže. Američtí dermatologové zkoumali v roce 2013 kůži lidí, kteří používali 3x – 4x týdně krém s ochranným opalovacím faktorem, a zjistili, že jejich kůže vykazuje mnohem menší známky stárnutí, než je v jejich věkové kategorii běžné.

Další jednoduchá rada, jak zmírnit viditelné projevy stárnutí a zároveň citelně prospět svému zdraví, je snížit příjem sodíku v potravě. V praxi to znamená jíst méně soli, která je pro naše tělo hlavním zdrojem tohoto prvku. Nejenže nadbytek sodíku v krvi vede k hypertenzi a může přispět k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, ale když je řeč o viditelných projevech stárnutí, tak kvůli nadbytku sodíku naše tělo zadržuje vodu. Tak mohou vznikat nehezké váčky a kruhy pod očima, kvůli kterým často vypadáme starší a unavení. Jaký je recept, jak příjem sodíku snížit? Jezte méně uzenin, konzervovaných potravin, slaného pečiva a zkuste do jídelníčku přidat čerstvé ovoce, zeleninu a nesolené oříšky.

A poslední jednoduchá rada, jak snadno zmírnit následky procesu stárnutí, je přidat do své stravy co nejvíc přírodních antioxidantů. Pro zdravě vypadající pleť jsou klíčové takzvané karotenoidy, tedy organické látky se silným antioxidačním účinkem. Jejich hlavním zdrojem je sytě barevná zelenina – mrkev, rajčata, brokolice a špenát. Z ovoce jsou to hlavně meruňky, broskve a pomeranče. 

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum