Registrace | Zapomenuté heslo

Novinky ze zdravotnictví

Aplikace pro chytré telefony - dokážou ohlídat naše zdraví?
09. 05. 2014

Aplikace pro mobilní telefony a tablety dnes už kromě pobavení přináší svým uživatelům i řadu dalších funkcí. Stále častěji tyto aplikace pronikají i do oblasti medicíny a zdravého životního stylu. V zahraničí už existují stovky aplikací se zdravotní tematikou, ryze českých  zatím tolik není, ale stále přibývají. 

Mohou ale tyhle aplikace svým uživatelům v něčem skutečně pomoct nebo jde pouze o chytrý tah jejich výrobců, kteří těží z toho, že se o své zdraví bojí každý z nás, a tak je zájem o podobné aplikace zaručen? A jaké aplikace využívají čeští majitelé smartphonů nejčastěji?

Mezi v současnosti nejoblíbenější mobilní aplikace, které jsou spojené se zdravím a zdravým životním stylem, patří různá počítadla kalorií a pak sportovní aplikace sloužící k měření srdečního tepu nebo k počtu naběhaných či nachozených kilometrů. Mezi lidmi, kteří chodí běhat je takovým příkladem oblíbené aplikace třeba RunKeeper nebo Sport Tracker. Lidé, kteří si hlídají váhu mohou energetickou hodnotu svých pokrmů sledovat díky aplikacím jako jsou Kalorické Tabulky nebo Calorie Counter.

Kromě oblíbeného počítání kalorií dnes taky existuje celá řada aplikací, které nám pomáhají hlídat pitný režim. Česká verze se jmenuje přímo Pitný režim. Na základě našich tělesných údajů vypočítá, kolik vody bychom měli denně přijmout a zvukovým signálem nás upozorňuje, když se máme napít. Zejména na jaře může být docela užitečná jiná hlídací  aplikace a to Aler.go, která alergiky upozorňuje na to, jaké pyly se momentálně v přírodě vyskytují a v jakém množství.

Zatímco kalorické tabulky nebo hlídač pitného režimu a alergenů slouží pouze svým uživatelům, existuje už mnoho aplikací, které pomáhají nejen svému majiteli, ale i jeho ošetřujícímu lékaři. To je třeba případ aplikace SiDiary, která je určená diabetikům. Tato aplikace umí mj. shromažďovat informace z glukometru a tato souhrnná data pak může diabetik sdílet se svým ošetřujícím lékařem. Další aplikací, která umožňuje vytvořit užší vazbu mezi lékařem a pacientem je relativně nová česká aplikace Deník pacienta. Deník pacienta má mnoho funkcí - je to záznamník vašeho zdravotního stavu, vaší medikace, vašich návštěv u lékaře, lékařských zpráv a taky měření zdravotních hodnot, které u sebe případně sledujete.

Mobilních aplikací vzniká každý měsíc celá řada. Je proto často těžké se v jejich záplavě orientovat. Budeme se proto snažit vám v pravidelné sérii článků přinést informace o těch nejzajímavějších a nejužitečnějších z nich.  

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum