Registrace | Zapomenuté heslo

Novinky ze zdravotnictví

Antibiotická rezistence – co byste o ní měli vědět?
26. 01. 2015

Světová zdravotnická organizace v posledních letech opakovaně upozorňuje na problém antibiotické rezistence. O co se jedná? Antibiotická rezistence chrání bakterie proti jednomu nebo více druhům antibiotik, která se pak v boji s danými bakteriemi stávají neúčinnými. Tato rezistence se bohužel stále zvyšuje a počet dostupných účinných antibiotik logicky klesá. 

I když to zní jako scénář z katastrofického filmu, jednou se může skutečně stát, že nám už žádná účinná antibiotika k léčení životu nebezpečných nemocí nezbudou. Světová zdravotnická organizace ve svých informačních materiálech o užívání antibiotik připomíná, že situace je o to závažnější, že v posledních 25 letech nebyla vyvinuta žádná nová antibiotika.

Zbytečným užíváním antibiotik, které je bohužel v Evropě poměrně obvyklé, snižujeme jejich účinnost proti bakteriálním infekcím. Důležité je mít na paměti, že antibiotika léčí pouze bakteriální infekce a nikoliv virové. Lidé ale bohužel často třeba virovou chřipku léčí právě antibiotiky. Ta ovšem proti virům nic nezmůžou. Odborníci navíc připomínají, že až 9 z 10 případů bolestí v krku je způsobeno právě viry a ne bakteriemi. Brát při prvním zabolení v krku hned antibiotika je proto naprostý nesmysl. Ta by měl předepisovat výhradně lékař a to na základě odborného vyšetření.

Jak můžete vy sami bojovat proti antibiotické rezistenci? Světová zdravotnická organizace doporučuje užívat antibiotika jen v případě, že vám je předepsal lékař. Totéž platí pro všechny členy vaší rodiny. I když už se cítíte lépe, užívejte antibiotika podle pokynů lékaře a doberte celou dávku, kterou vám předepsal. Neužívejte antibiotika, která vám zbyla z dřívějška, a ani je nikomu nedávejte.

Čtěte také
Partneři

AeskuLab-sam

doctorum